פרויקטים‏ > ‏

חכמת איש ביד הלשון

מגישים:  נאוה בנגד, זהבה הלל

 
קורס: משחקים ולמידה, בהנחיית דר' ישי מור
 
 
תאור: 
במסגרת שנת השפה העברית חשבנו לתרום את חלקנו על ידי עיצוב של פעילות לימודית אטרקטיבית , החושפת עושר לשוני והמשולבת משחק אינטראקטיבי,המפעיל את כל החושים. יש בדעתנו למצוא משחק או מספר משחקים, וסביבם לפתח פעילות לימודית (פרויקט יישום) או לעצב ולפתח משחק העונה על המטרות שהצבנו לעצמנו (פרויקט פיתוח). באמצעות המשחק ברצוננו להעשיר את תלמידינו במבחר של ניבים וביטויים, שעשויים לפתח את יכולת החשיבה ואת יכולת ההבנה וההבעה שלהם, שהן ללא ספק "כרטיס הביקור" שלהם לחיים. כותבים המרבים להשתמש בביטויים ובניבים מצליחים לתאר מושגים מופשטים, מה שמעניק לכתיבתם "צבע" מיוחד ו"צורה" מיוחדת. מן הצד האחר נמצאים הקוראים שהמפגש שלהם עם כתיבה המשופעת בעושר לשוני שכזה עשוי להפוך את פעולת הקריאה עבורם למהנה ומענגת.
ערך מוסף יש כאן לשימוש במחשב, מכיוון שהעיסוק במשחקי שפה מקוונים עשוי לרתום את הילדים ללמידה בסביבה מוכרת עבורם ,ובכך להעצים בצורה משמעותית את ההנאה הקשורה בלימוד השפה.
 
 
"בתוך ניבים מכל הסוגים טמונים רבדים-רבדים של משמעויות והשתמעויות.......תכונת הריבוד היא הסיבה שבגללה באו הניבים לעולם: בני אדם נזדקקו לאמצעי לשוני שיביע במהירות וביעילות רעיונות מורכבים, שמילה יחידה איננה יכולה להעבירם באופן משביע רצון" (נרי סבניה, מתוך עבודתה "פרגמטיקה ודפוסי עקיפות של ניבים ומטבעות לשון").
 
 
 
 


Comments